Jakie badania wykonać w celu sprawdzenia działania tarczycy?
Nieprawidłowo działająca tarczyca może być początkiem poważnych schorzeń u człowieka. Zaczyna się od odczuwania zmęczenia, przybierania na wadze, dlatego jednoznaczne stwierdzenie, że coś się dzieje czasami jest wręcz niemożliwe. Jednak dobry lekarz pierwszego kontaktu zawsze zaleci podstawowe badania diagnostyczne, aby wykluczyć taką ewentualność. Na czym polegają te badania?
Badania w celu diagnostyki tarczycy odbywają się na trzy sposoby. Pierwszy z nich możemy wykonać samodzielnie, udając się do laboratorium i wykupując sobie odpowiedni pakiet badań. Wiele punktów, w których pobierają krew mają już przygotowane takie zestawy, aby chory nie pominął żadnego badania. Jednak do kolejnego kroku wystarczą tak naprawdę tylko trzy wyniki:
- TSH,
- TH3,
- TH4.
Posiadając diagnozę z laboratorium, można umówić się z endokrynologiem.
Jak powinna wyglądać diagnoza u endokrynologa?
Żaden szanujący się endokrynolog nie wyda jednoznacznej diagnozy na podstawie samych badań laboratoryjnych. Zawsze dokonuje dwóch dodatkowych. Pierwsze to badanie osobiste – sprawdza ręką tarczycę – czy nie czuć innej struktury przez skórę, nie jest przerośnięta lub czy nie tworzą się wola. Następnie dokonuje badania za sprawą USG, aby wyeliminować takie choroby jak zapalenie tarczycy czy nawet guzy, które mogą pojawić się w każdym wieku. Z takim dokładnym obrazem, endokrynolog może wydać diagnozę oraz jeżeli jest potrzeba – rozpocząć leczenie lub nawet skierować do szpitala na operację.