Jak ratować zaczadzonego?

Polskie Centrum Zwalczania Schorzeń Anatomicznych

Jak ratować zaczadzonego?

Czad, czyli inaczej tlenek węgla, potrafi zabić. Powoduje niedotlenienie organizmu, co prowadzić może do zgonu. Jeśli osoba odczuwa ból głowy, zmęczenie, duszność, ma trudności z oddychaniem, oddech jest przyspieszony, mdli ją – może być to oznaką zaczadzenia.Niesprawdzone instalacje, uszkodzony komin powodują, że tlenek węgla nie wychodzi na zewnątrz, lecz wraca do pomieszczenia. Jeśli okna są szczelnie zamknięte, nie ma przewiewu, ludzie zaczynają się truć tym bezwonnym, silnie trującym gazem.

By uratować takiego człowieka należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Natychmiast otworzyć okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę. Również trzeba, jak najszybciej wynieść poszkodowanego, na świeże powietrze. Nieuniknione jest rozluźnienie ubrania, by powietrze miało swobodny przepływ.

Jeśli po wyniesieniu poszkodowanego na świeże powietrze, on dalej nie oddycha, należy zrobić resuscytacje. Sztuczne oddychanie możemy robić bez większej obawy o własne zdrowie, jednakże gdy wpuścimy powietrze do płuc poszkodowanego, należy odsunąć swoją głowę jak najdalej, byśmy nie oddychali tym powietrzem, które on wypuści.

Tlenek węgla jest gazem, który zabija po cichu. Nie czuć go, nie widać, dlatego powoduje tak wiele zgonów. Ważne jest systematyczne czyszczenie komina oraz sprawdzanie instalacji. Takie zadanie należy do zarządcy budynku i właściciela.