Zdrowie

Guzy mózgu – najważniejsze informacje na temat tej choroby nowotworowej

Są groźnymi i podstępnymi wrogami, a ich leczenie bywa wyjątkowo trudne. Choroby nowotworowe są wielkim wyzwaniem dla lekarzy, którzy dzięki coraz szerszej wiedzy na ten temat starają się pomagać pacjentom w walce z rakiem. Wśród tych problemów, którym w świecie współczesnej medycyny poświęca się wiele uwagi, znajdują się guzy mózgu. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego problemu i – co najważniejsze – jakie leczenie można zastosować?

Guzy mózgu to niebezpieczne choroby nowotworowe, dlatego wczesne wykrycie problemu ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Guzy te mogą mieć charakter łagodny, jednak dość częstym problemem okazują się tu również guzy złośliwe. W przypadku mózgu należy też pamiętać o tym, że nawet te wyjątkowo łagodne guzy mogą się okazać źródłem wielu poważnych problemów ze zdrowiem oraz wielkim zagrożeniem dla życia. Wynika to z faktu, iż każdy guz naciska na mózg, powodując tym samym wiele problemów. Guzy mózgu o charakterze złośliwym są z kolei wyjątkowo groźnym wrogiem. Tu za największe zagrożenie uchodzą rdzeniaki, najchętniej atakujące małych pacjentów, oraz glejaki, które są z kolei częstą przypadłością w gronie starszych pacjentów.

Czy takie guzy muszą oznaczać dla chorego wyrok śmierci?

Walka z tymi chorobami jest trudna, jednak medycyna czyni coraz większe postępy. Leczenie guzów mózgu jest zatem możliwe, podstawą jest jednak wczesne wykrycie zagrożenia. Każdy, kto zaobserwuje niebezpieczne objawy w swym przypadku, powinien w porę wykonać stosowne badania, które ustalą przyczynę problemu i wskażą, jakie leczenie w danym przypadku będzie najlepsze. Niestety, wciąż mało wiemy na temat tego, jakie objawy powinny wzbudzać naszą czujność. Bóle i zawroty głowy, które są przez nas tak często lekceważone, stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów. O guzach mózgu mogą też świadczyć takie objawy, jak problemy ze wzrokiem. Nie lekceważmy takich sygnałów. Pamiętajmy, że tylko szybkie leczenie może nas uratować, a wczesna diagnoza to podstawa w przypadku każdej choroby nowotworowej.

Ospa: co warto wiedzieć o tej chorobie?

Ta wirusowa choroba zakaźna zazwyczaj przechodzona jest w okresie dziecięcym. Uciążliwa wysypka, po której często pozostają blizny, jest najbardziej charakterystyczną cechą tej choroby. Ospa objawia się jednak i innymi dolegliwościami, które poważnie utrudniają życie.

Co warto wiedzieć na tej choroby? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć? Ospa: jakie typy tej choroby mogą nam zagrażać?

Znane są dwa typy tej choroby. Pierwsza z nich pojawia się najczęściej. To ospa wietrzna, która ma dość łagodny przebieg, a odpowiednio leczona nie niesie ze sobą większych zagrożeń. Znacznie poważniejszym problemem jest czarna ospa, czyli ospa krwotoczna. W jej przypadku może dojść nawet do śmierci, na co najlepszym dowodem są wielkie epidemie znane nam już na szczęście głównie z książek do historii. W jej przypadku zamiast ropnych pęcherzyków pojawiają się ciemne pęcherzyki wypełnione krwią. Profilaktyka w przypadku ospy polega przede wszystkim na szczepieniach. Współczesne szczepionki sprawiają, że czarna ospa jest chorobą coraz rzadszą, a ospa wietrzna przebiega łagodniej. Niestety mimo to wirus ospy może w dalszym ciągu nam zagrażać, a wiele maluchów musi się zmierzyć w ospą w pierwszych latach swego życia.

W jaki sposób pomaga im współczesna medycyna? Leczenie ospy: na czym ono polega?

Leczenie ospy czarnej wymaga pobytu w szpitalu oraz odizolowania chorego w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia epidemii. Znacznie częściej występująca ospa wietrzna nie wymaga podejmowania tak radykalnych kroków. Tu pobyt w szpitalu potrzebny jest tylko w najcięższych przypadkach. Większość chorych musi zatem „przeleżeć” ospę we własnym domu i korzystać z leków oraz maści zapisanych przez lekarza. Nie stosuje się tu antybiotyków, gdyż w walce z wirusami nie przynoszą one żadnych efektów. Pomocne są za to leki pozwalające zwalczyć gorączkę, ból głowy i pleców oraz tak uciążliwy świąd. Ważne jest też unikanie tych czynników, które mogłyby podrażnić pęcherzyki. W chwili, gdy choruje dziecko, szczególnie ważne staje się pilnowanie go i zniechęcanie do drapania. Efektem tego mogą być przecież blizny, które już do końca życia będą przypominać o przebytej chorobie.

Choroby reumatyczne w pigułce: Gościec

Choroby reumatyczne mają swą specyfikę. Choć łączy je tak wiele, inny jest ich przebieg. Dzielą je też metody leczenia oraz przyczyny rozwoju choroby. Są choroby reumatyczne, które pojawiają się zazwyczaj wraz z naturalnym procesem starzenia się i zużycia stawów. Są i takie, na które wpływa nasze codzienne zachowanie oraz nasza dieta. Gościec to jedno z tych schorzeń, za którego rozwój odpowiadają właśnie błędy żywieniowe oraz problemy związane z przemianą materii.

Co warto wiedzieć na temat Gośćca?

Główną przyczyną problemów w przypadku takiej choroby, jaką jest gościec, jest kwas moczowy. Gdy jego poziom we krwi jest zbyt wysoki, zaczynają się pierwsze problemy. Kryształki kwasu moczowego zaczynają się bowiem osadzać w stawach (dotyczy to przede wszystkim dłoni oraz stóp), czego efektem jest podrażnienie torebek stawowych i nerwów. W konsekwencji zaczyna się rozwijać stan zapalny, z którym wiąże się silny ból oraz problemy z poruszaniem się. Leczenie jest tu bardzo ważne, niestety, wielu pacjentów zaczyna je dość późno. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż choroba taka jak gościec może się rozwijać dość długo bez dawania konkretnych objawów. Sam gościec to nie tylko ból. W przypadku tego schorzenia częstym problemem jest rozdrażnienie lub uczucie wyczerpania. Większa podatność na stres i infekcje stają się więc kolejnymi problemami, z którymi musi się zmierzyć pacjent.

A jakie leczenie może w takim przypadku zaoferować lekarz?

Niestety, gościec jest jednym z większych wyzwań, przed jakim stoi współczesna medycyna. Leczenie jest w tym przypadku dość trudne. Ważną rolę odgrywają tutaj te zioła, dzięki którym można złagodzić ból. Gimnastyka oraz uprawianie sportów wytrzymałościowych to kolejne zalecenie. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta. Tylko prawidłowo skomponowane menu może pomóc osobom, które mają problemy z tą chorobą. Dieta pełna warzyw oraz produktów mlecznych powinna zdominować tę, w której pojawia się zbyt wiele produktów pochodzenia zwierzęcego. Ograniczenie ilości mięsa w menu również odgrywa bardzo ważną rolę. Troska o utrzymanie odpowiedniej przemiany materii oraz pilnowanie, by organizm każdego dnia otrzymywał odpowiednie ilości wody, to kolejne sprawy, które w przypadku osób cierpiących na gościec mają ogromne znaczenie.

Gościec jest jednym z tych schorzeń, które udowadniają, że choroby reumatyczne oraz dieta są ze sobą ściśle powiązane. To, co jemy, ma wpływ na cały nasz organizm. Jeśli myślimy, że sięganie po niezdrową, przetworzoną żywność ujdzie nam na sucho, możemy znaleźć się w poważnych tarapatach.

Medycyna alternatywna a praca z ciałem

W medycynie alternatywnej spotkać można się z licznymi technikami, których podstawa jest oddziaływanie na ludzkie ciało. Tzw. „praca z ciałem” to dość szeroka grupa różnych metod i technik, z których coraz chętniej korzysta owa gałąź medycyny. Poszczególne techniki mają sprzyjać przede wszystkim relaksacji i leczyć niektóre schorzenia.

Poprzez pracę nad sposobem poruszania się oraz nad prawidłową postawą można zatem poprawić stan układu mięśniowo – szkieletowego. Masaż i inne techniki realokacji pozwalają się ponadto skutecznie odprężyć i zwalczyć negatywne skutki działania stresu. Dzięki temu w mniejszym lub większym stopniu techniki te wpływają na ogólny stan zdrowia i pozwalają odzyskać emocjonalną równowagę. Obok masażu znane są tu takie metody jak relaksacja czy też refleksoterapia.

Warto zwrócić uwagę na kilka tych najbardziej popularnych form pracy z ciałem. Jedną z bardziej przydatnych technik może tu być metoda Astona, polegająca na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń poprawiających wady postawy.

Dość ciekawie prezentuje się metoda zaczerpnięta chińskiej tradycji. To chi-kung, dyscyplina łącząca technikę oddychania z medytacją oraz ćwiczeniami ruchowymi. Jednym z systemów tej metody jest tai-chi, czyli sztuka walki łącząca ze sobą powolne ćwiczenia ruchowe i medytację. Z Dalekiego Wschodu zaczerpnięta została inna technika, czyli siatsu. To japońska metoda, która nieco przypomina akupresurę i polega na uciskaniu pewnych punktów ciała w celu usprawnienia przepływu energii. Ta energia życiowa, krążąca po ludzkim organizmie, zapewnia mu dobre samopoczucie i witalność.

Refleksologia to inna, bardzo popularna technika. Polega ona na stymulacji określonych rejonów stopy, a czasem dłoni, w celu przywrócenia równowagi organizmu. Wychodzi się tu z założenia, że poprzez masowanie konkretnego rejonu stopy można wpłynąć na stan poszczególnych narządów i w ten sposób zadbać o zdrowie całego organizmu. Terapia ta stosowana jest jako pomoc w leczeniu licznych chorób, choć należy ją (zdaniem niektórych) traktować tylko jako dodatkowy, relaksujący masaż i nie rezygnować z tradycyjnych form leczenia.

Rdzeń kręgowy: gdy atakują guzy

Guzy, zarówno łagodne jak i złośliwe, mogą zaatakować różne narządy ludzkiego ciała. Choroby nowotworowe są bezlitosne, a współczesna medycyna wydaje się być przygotowana na wszystko. Wśród wielu schorzeń, z jakimi muszą się borykać w ostatnich latach lekarze znalazły się też te guzy, które atakują rdzeń kręgowy. Czy medycyna jest w stanie poradzić sobie z tym problemem? Jakie objawy mogą skłonić do podjęcia odpowiedniego leczenia?

I co najważniejsze – jak w porę wykryć tak poważny problem, jakim są guzy rdzenia kręgowego?

Zacznijmy od problemy najważniejszego, czyli od zagrożenia. Każda choroba nowotworowa to wielkie ryzyko. Guzy rdzenia kręgowego mają pewną specyficzną cechę. Nawet te łagodne mogą wyrządzić wiele problemów, a wynika to przede wszystkim z ich usytuowania. Nacisk na sąsiednie włókna nerwowe jest tu największym zagrożeniem i przyczyną wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Tu dość często spotykanym problemem są porażenia. Warto też pamiętać, że zignorowane guzy znajdujące się w rdzeniu kręgowym mogą stać się przerzutów. Choć podobnie jak i inne choroby nowotworowe guzy rdzenia kręgowego stanowią od lat przedmiot intensywnych badań, w dalszym ciągu nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie o główne przyczyny tej choroby. Podobnie jak guzy atakujące inne części ciała, tak i tu można mówić o wielu złożonych przyczynach, skutkiem których jest guz.

Jakie objawy dają takie guzy?

Te najbardziej charakterystyczne objawy są związane z silnym bólem pleców oraz z uczuciem mrowienia kończyn. Problemy związane z poruszaniem się oraz zwiększające się osłabienie mięśni to kolejne objawy, o których warto możliwie jak najszybciej poinformować lekarza. To on powinien zlecić wykonanie dalszych, specjalistycznych badań, a na podstawie ich wyników zadecydować o przebiegu dalszego leczenia. Wśród metod stosowanych w walce z tymi guzami znajdują się operacje lub naświetlenia. Wiele zależy tu od tego, jakie rozmiary ma guz oraz w jaki sposób jest on ulokowany w rdzeniu kręgowym. Oprócz zabiegów lub naświetleń niezbędna staje się gimnastyka, gdyż pacjenci cierpiący z powodu guzów rdzenia kręgowego muszą w porę wzmocnić swe mięśnie. W przypadku tej choroby stają się one bardzo ważne.