Medycyna alternatywna a praca z ciałem

Medycyna alternatywna a praca z ciałem

W medycynie alternatywnej spotkać można się z licznymi technikami, których podstawa jest oddziaływanie na ludzkie ciało. Tzw. „praca z ciałem” to dość szeroka grupa różnych metod i technik, z których coraz chętniej korzysta owa gałąź medycyny. Poszczególne techniki mają sprzyjać przede wszystkim relaksacji i leczyć niektóre schorzenia.

Poprzez pracę nad sposobem poruszania się oraz nad prawidłową postawą można zatem poprawić stan układu mięśniowo – szkieletowego. Masaż i inne techniki realokacji pozwalają się ponadto skutecznie odprężyć i zwalczyć negatywne skutki działania stresu. Dzięki temu w mniejszym lub większym stopniu techniki te wpływają na ogólny stan zdrowia i pozwalają odzyskać emocjonalną równowagę. Obok masażu znane są tu takie metody jak relaksacja czy też refleksoterapia.

Warto zwrócić uwagę na kilka tych najbardziej popularnych form pracy z ciałem. Jedną z bardziej przydatnych technik może tu być metoda Astona, polegająca na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń poprawiających wady postawy.

Dość ciekawie prezentuje się metoda zaczerpnięta chińskiej tradycji. To chi-kung, dyscyplina łącząca technikę oddychania z medytacją oraz ćwiczeniami ruchowymi. Jednym z systemów tej metody jest tai-chi, czyli sztuka walki łącząca ze sobą powolne ćwiczenia ruchowe i medytację. Z Dalekiego Wschodu zaczerpnięta została inna technika, czyli siatsu. To japońska metoda, która nieco przypomina akupresurę i polega na uciskaniu pewnych punktów ciała w celu usprawnienia przepływu energii. Ta energia życiowa, krążąca po ludzkim organizmie, zapewnia mu dobre samopoczucie i witalność.

Refleksologia to inna, bardzo popularna technika. Polega ona na stymulacji określonych rejonów stopy, a czasem dłoni, w celu przywrócenia równowagi organizmu. Wychodzi się tu z założenia, że poprzez masowanie konkretnego rejonu stopy można wpłynąć na stan poszczególnych narządów i w ten sposób zadbać o zdrowie całego organizmu. Terapia ta stosowana jest jako pomoc w leczeniu licznych chorób, choć należy ją (zdaniem niektórych) traktować tylko jako dodatkowy, relaksujący masaż i nie rezygnować z tradycyjnych form leczenia.

About the author

pczus administrator