Choroby reumatyczne w pigułce: Gościec

Choroby reumatyczne w pigułce: Gościec

Choroby reumatyczne mają swą specyfikę. Choć łączy je tak wiele, inny jest ich przebieg. Dzielą je też metody leczenia oraz przyczyny rozwoju choroby. Są choroby reumatyczne, które pojawiają się zazwyczaj wraz z naturalnym procesem starzenia się i zużycia stawów. Są i takie, na które wpływa nasze codzienne zachowanie oraz nasza dieta. Gościec to jedno z tych schorzeń, za którego rozwój odpowiadają właśnie błędy żywieniowe oraz problemy związane z przemianą materii.

Co warto wiedzieć na temat Gośćca?

Główną przyczyną problemów w przypadku takiej choroby, jaką jest gościec, jest kwas moczowy. Gdy jego poziom we krwi jest zbyt wysoki, zaczynają się pierwsze problemy. Kryształki kwasu moczowego zaczynają się bowiem osadzać w stawach (dotyczy to przede wszystkim dłoni oraz stóp), czego efektem jest podrażnienie torebek stawowych i nerwów. W konsekwencji zaczyna się rozwijać stan zapalny, z którym wiąże się silny ból oraz problemy z poruszaniem się. Leczenie jest tu bardzo ważne, niestety, wielu pacjentów zaczyna je dość późno. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż choroba taka jak gościec może się rozwijać dość długo bez dawania konkretnych objawów. Sam gościec to nie tylko ból. W przypadku tego schorzenia częstym problemem jest rozdrażnienie lub uczucie wyczerpania. Większa podatność na stres i infekcje stają się więc kolejnymi problemami, z którymi musi się zmierzyć pacjent.

A jakie leczenie może w takim przypadku zaoferować lekarz?

Niestety, gościec jest jednym z większych wyzwań, przed jakim stoi współczesna medycyna. Leczenie jest w tym przypadku dość trudne. Ważną rolę odgrywają tutaj te zioła, dzięki którym można złagodzić ból. Gimnastyka oraz uprawianie sportów wytrzymałościowych to kolejne zalecenie. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta. Tylko prawidłowo skomponowane menu może pomóc osobom, które mają problemy z tą chorobą. Dieta pełna warzyw oraz produktów mlecznych powinna zdominować tę, w której pojawia się zbyt wiele produktów pochodzenia zwierzęcego. Ograniczenie ilości mięsa w menu również odgrywa bardzo ważną rolę. Troska o utrzymanie odpowiedniej przemiany materii oraz pilnowanie, by organizm każdego dnia otrzymywał odpowiednie ilości wody, to kolejne sprawy, które w przypadku osób cierpiących na gościec mają ogromne znaczenie.

Gościec jest jednym z tych schorzeń, które udowadniają, że choroby reumatyczne oraz dieta są ze sobą ściśle powiązane. To, co jemy, ma wpływ na cały nasz organizm. Jeśli myślimy, że sięganie po niezdrową, przetworzoną żywność ujdzie nam na sucho, możemy znaleźć się w poważnych tarapatach.

About the author

pczus administrator